Det här är en av mina favoriträtter, Tom Yum-soppa. Jag upptäckte smaken Tom Yum i nudelpaketen hemma i Sölvesborg på 90-talet, när man började laga egen mat efter skolan var nudlar det allra coolaste för en tween. Min kompis Johan fick nästan skörbjugg för att han var så cool och åt så mycket nudlar. När vi var på kanothajk så orkade han inte tända sitt stormkök, utan åt råa nudlar hela helgen.
Ni känner till de vanliga smakerna, biff, räkor, kyckling, champinjon och ibland orient eller spicy. De funkar men de bjuder liksom inte på några smakupplevelser utan är rätt fadda. Om man går till en lite mer välsorterad butik och letar efter vackra, glittrande förpackningar så kan man hitta rätt trevliga smaker och ju fler små kryddpåsar som finns i, desto bättre.
Jag känner när jag skriver det här inlägget att jag nog ganska snart ska göra egen Tom Yum-pasta, men i vilket fall som helst så finns det ofta vegansk Tom Yum-pasta att köpa på de asiatiska butikerna. Ofta innehåller den räkpasta så aktarej!
Tom Yum-soppa med thaibasilika och nudlar, 4 portioner
2 rejäla matskedar Tom Yum-pasta
1.5 liter vatten
2-3 buljongtärningar
2 scharlottenlökar, finhackade
½ broccoli
1 näve färska gröna bönor
4 kvistar thaibasilika, bladen finhackade
4 kvistar koriander / 1 kruka koriander, finhackat
1 röd chili, finhackad
150-200 gram tunna risnudlar, ca 1-2 mm tjocka
200 gram tofu, smulad i stora bitar
salt
Finhacka löken och fräs upp den. Ha i Tom-Yum-pastan och slå sedan över buljong samt hälften av ört- och chilihacket. Låt stå och puttra 10-15 minuter. Smaka av med salt. Medan soppan kokar klart, smula tofun i en varm panna med lite olja och sojasås, stek tills den fått lite färg. Fem minuter innan du ska servera, ha i broccoli i soppan och någon minut senare även gröna bönorna så att de kokar sig perfekt tuggiga. I varje tallrik, lägg önskad mängd av de torra nudlarna och slå den heta buljongen över. Komplettera måltiden med den stekta tofun och massor av örter och chili. Ät innehållet med pinnar och drick buljongen like you’re Emil i Lönneberga.
Text och foto av Björn







…också en favorit, brukar ha skogschampignon i soppan
och ibland röda kidney bönor.